Новини

17 Серпень 10:37
АРБІТРАЖНЕ ВИЗНАЧЕННЯ ЯКОСТІ НАСІННЯ І САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ
АРБІТРАЖНЕ ВИЗНАЧЕННЯ ЯКОСТІ НАСІННЯ І САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує, що Кабінет Міністрів України постановою від 18 серпня 2017 року №615 затвердив Порядок «Арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу» та Порядок «Оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу». Цією постановою врегульовано порядок вирішення спірних питань між суб'єктами господарювання стосовно посівних якостей придбаного насіння і товарних якостей садивного матеріалу. Зокрема, передбачено проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу, що може здійснюватися на вимогу споживача, або суб’єкта насінництва та розсадництва Держпродспоживслужбою.

Функції Держпродспоживслужби полягають у захисті споживачів, зокрема, виробників сільськогосподарської продукції від придбання неякісного насіння та садивного матеріалу. За зверненням громадян та товаровиробників Держпродспоживслужба зобов’язана невідкладно реагувати на вияв контрафактного насіння та садивного матеріалу.

У разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння, або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу (далі – сертифікат), фізична особа-підприємець  або юридична особа (далі – заявник) не пізніше 10 календарних днів з дня придбання звертається до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надає копію сертифіката.

Аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) органу із сертифікації відбирає пробу та разом з актом відбору проби передає органу з оцінки відповідності для визначення якості насіння або садивного матеріалу. Орган з оцінки відповідності аналізує посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу та видає аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) органу із сертифікації документ щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу. Останній перевіряє розбіжність між показниками, за якими проводиться арбітражне визначення, у сертифікаті та у документі щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу.

У разі розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті та документі щодо результату аналізу насіння, на величину, що перевищує допустимі відхилення, зазначені у додатках S, W, Z до ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», насіння підлягає арбітражному визначенню, про що аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) органу із сертифікації повідомляє заявнику та передає йому документ щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу.

Арбітражне визначення проводиться Головним управлінням Держпродспоживслужби в Сумській області за заявою фізичної особи – підприємця  або юридичної особи.

Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області заяву не пізніше десяти календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу.

До заяви додаються копії:

  • сертифіката;
  • документа щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого органом з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.

Інспектор відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області розглядає подану заяву та копії документів, що до неї додаються, і не пізніше наступного робочого дня приймає рішення про відбір арбітражної проби та проведення арбітражного визначення.

Арбітражному визначенню підлягає придбане насіння або садивний матеріал за наявності сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, або сертифіката, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, документа за результатами аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого заявнику, у разі розбіжності показників якості насіння або садивного матеріалу на величину, що перевищує допустимі відхилення.

Строк арбітражного визначення залежить від біологічних властивостей насіння і садивного матеріалу.

У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.

Визначення посівних якостей насіння здійснюється на платній основі згідно з встановленим розмірам плати за надані послуги.

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після завершення арбітражного визначення видає особисто або надсилає поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті «Арбітраж», у якому зазначається висновок згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості».

Поділитися:
Записатись на прийом
Подати скаргу