
Знаючи біологію й особливості розвитку шкідника, легше й боротися з ним.
Жуки пошкоджують листки, квіти й зав'язі плодових дерев, особливо сливи, вишні, яблуні. Личинки гризуть коріння дерев, ягідних кущів, суниці, полуниці, овочевих рослин, коріння і бульби картоплі. Жук західного травневого хруща буро-жовтий, із чорною грудкою, передньоспинка й ноги руді або чорні, вусики бурі з булавою, що у самців складається з 7, а у самок з 6 пластинок, довжина жука 24-30 мм.
Личинки хруща білувато - жовті, С-образно вигнуті, м'ясисті, складчасті, з найбільш темною головою, 3-ма парами грудних ніг, з яких задня пара найбільш розвинена. На нижньому боці останнього сегмента є конічні шипики й волоски. Яйця хруща білі, овальні. Лялечки відкриті, вільні, жовтуваті.
Навесні, коли ґрунт у місцях зимівлі жуків прогрівається до +9 ....+130С, а температура повітря перевищує +90С відбувається літ шкідника. Удень жуки сидять у кроні дерев, харчуючись листками й зав'яззю, а ввечері літають. Період їхнього харчування – із квітня по червень.
Після цвітіння яблуні самки відкладають яйця в ґрунт. Приблизно через місяць (у червні - липні) відроджуються личинки шкідника, які живуть і харчуються в ґрунті 3-4 роки. Перший рік життя вони харчуються переважно перегноєм. На другий рік із середини червня личинки хруща піднімаються з місць зимівлі у верхній шар ґрунту й продовжують харчуватися гумусом і молодими корінцями рослин. Після линьки розміри їх значною мірою збільшуються. Восени вони йдуть на другу зимівлю.
Навесні третього року личинки знову піднімаються до поверхні ґрунту й посилено харчуються рослинною їжею. Їхні розміри суттєво збільшуються: товщина – 45-65 мм, довжина – 6-8 см. І саме в цей час вони завдають найбільшої шкоди різним культурним рослинам. Восени личинки хруща йдуть на глибину до 1 м і залишаються там на третю зиму.
Наступної весни й на початку літа личинки хруща продовжать завдавати шкоди рослинам. В червні - липні відбувається остання линька, потім вони заглиблюються в ґрунт на 30-60 см і там лялькуються. Через 1-1,5 місяця з лялечок виходять жуки, які зимують у ґрунті.
Захисні заходи
Перекопуючи ґрунт під деревами, можна знищити кладки яєць, а також личинок хрущів. Отут важливо враховувати й те, що на початку літа личинки хруща перебувають у вологому шарі землі, переважно там, де знаходяться корені, а коли ґрунт висихає – ідуть на глибину 50-70 см.
До числа заходів, що сприяють зниженню чисельності популяції хрущів, відносяться наступні: струшування жуків у ранкову годину на підстелену плівку з наступним їхнім знищенням; відразу ж після цвітіння дерев обробка препаратами дозволеними до використання в Україні, для захисту суниці, полуниці від пошкоджень личинками хрущів по обидва боки рядка роблять канавки, в які вносять препарат згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Після внесення препарату, канавку відразу ж засипають ґрунтом.
Місця, заплановані під посадку яблуні, сливи, смородини й інші культури, також обробляють дозволеними препаратами і краще це робити в травні місяці. Протягом літа ця ділянка повинна бути чистою від бур'янів, щоб личинки хруща в пошуках їжі більше рухались, контактували з обробленим ґрунтом і гинули.