
Найефективнішим інструментом інтенсивного розвитку агропромислового комплексу залишається сорт та високоякісне насіння. У сучасному сільському господарстві високоякісний насіннєвий матеріал набуває особливої ваги. Впровадження нових, продуктивніших, стійкіших до несприятливих погодно-кліматичних умов і хвороб сортів, оновлення асортименту насіння високих репродукцій дає змогу збільшувати врожайність та виробництво зерна на 20-25 %. Отже, суб’єктам господарювання необхідно постійно здійснювати впровадження у виробництво високоякісного насіння нових перспективних сортів і високих генерацій, що в свою чергу повинно сприяти підвищенню ефективності виробництва зерна та має істотно вплинути на рівень конкурентоспроможності вітчизняного товарного зерна на міжнародному зерновому ринку.
Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області звертає увагу на те, що відповідно до діючого законодавства поширення сорту рослин на території держави здійснюється лише при умові занесення його до «Державного Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні» або до офіційного переліку сортів рослин Організації економічного співробітництва та розвитку, до насіннєвих схем якої приєдналася Україна.
Мінекономіки забезпечує ведення Реєстру сортів рослин України, відповідає за збереження даних, захищає від несанкціонованого доступу. До даного Реєстру вносять офіційні відомості про сорт, а саме: ботанічний таксон українською та латинською мовами; назва сорту українською мовою та мовою заявника; ім’я автора сорту; номер та дата заявки, власник майнового права інтелектуальної власності на поширення сорту; дата та номер свідоцтва державної реєстрації сорту, зонові рекомендації використання сорту; опис сорту, його категорія тощо.
Право на поширення сорту в Україні виникає з дня прийняття рішення про державну реєстрацію майнового права інтелектуальної власності на поширення сорту. Кожна фізична або юридична особа має право доступу до відомостей, які містить Реєстр сортів рослин України, шляхом їх пошуку, перегляду, копіювання та друкування, отримання витягів.
Реєстр розміщений на офіційному Інформаційно-аналітичному порталі АПРК України (активне посилання: https://agro.me.gov.ua/storage/app/uploads/public/5f9/962/9a2/5f99629a2b9fe441717560.pdf).
Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 918 затверджено «Критерії заборони поширення сортів рослин в Україні», зокрема ними є :
- невідповідність умовам відмінності, однорідності та стабільності;
- незадоволення потреб суспільства;
- загроза життю і здоров’ю людей;
- нанесення шкоди рослинному і тваринному світу, збереженню навколишнього природного середовища.
Більш детальну інформацію та консультації з вищезазначених питань можна отримати у відділі контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області за адресою: вул. Гамалія, 25, м. Суми, 40021, тел. 61-73-40.