
Садові шкідники, зокрема, мурахи - головний біль садівників. Однак мурах також називають санітарами лісу.
Мурахи - вельми працьовиті комахи. В процесі будівництва мурашника вони перетягують насіння рослин, невелике органічне сміття, комах. Їх відсутність на ділянці говорить про низьку якість ґрунту.
Відомо, що мурахи знищують на дачі інших шкідників в будь-якій стадії розвитку: мушок, слимаків, безліч дрібних гусениць, павутинних кліщів.
З іншого боку, мурахи самі є їжею для багатьох видів комахоїдних птахів, залучаючи їх на ділянку. Ще одна користь від мурах - розпушування і структурування ґрунту, підвищення його родючості. Ці комахи проробляють множинні ходи, довжина яких може досягати 1,5 метрів. Мурахи підвищують родючість ґрунту: частка фосфору збільшується в 10 разів, а калію - в 2-3 рази. Вони переводять ці речовини в більш доступну для рослин, водорозчинну форму.
Користь від мурах досить відчутна. Однак і недоліків у них не так мало:
- Вічний супутник садових мурах - попелиця. Поширюючись по ділянці, чорні комахи перетягують різні види попелиці. Так вони забезпечують їх новою їжею - ніжними пагонами рослин. Мурахи харчуються солодким секретом, що виділяють колонії цих сисних шкідників. Вони виступають і в ролі їх «охоронців», захищаючи тлю від інших комах. Жовті мурахи розносять тлю під ґрунтом, доставляючи її до коренів рослин.
- Розповсюджують мурахи грибкові та вірусні захворювання. Вони переносять збудників хвороби на лапках та інших частинах тіла, заражаючи здорові рослини, що знаходяться поряд.
- Підвищення кислотності ґрунту. Мурашина кислота, що виділяється чорними комахами, підкисляє ґрунт. Для деяких рослин це плюс, однак, для більшості культур звичніше нейтральна або слабокисла реакція ґрунту.
- При близькому сусідстві з корисними культурами, мурахи пригнічують їх ріст і розвиток. Множинні ходи під такою культурою немов «підвішують» її в повітрі, волога близько коренів не затримується, зате повітря надмірно багато. Рослина швидко гине від нестачі вологи.
- Деякі види мурашок облаштовують мурашники не в землі, а в деревині. Вони прогризають ходи в ній, виділяють кислоту, заносять грибки і бактерії, які швидко руйнують деревину.
- Раціон мурах при нестачі комах та іншої їжі може змінитися не в кращу сторону. В такому випадку вони починають під'їдати солодкоплідні культури: суницю, полуницю, груші, моркву та ін. Шкодять вони і квітковим культурам: підгризають бутони троянд і півоній, що призводить до їх усихання.
- Небезпечні мурахи і для ніжної розсади. Вони здатні підгризати коріння, листя і стебла, знищуючи сіянці.
- Мурахи призводять до поширення по ділянці бур'янів. Перетягуючи і поїдаючи деякі насіння, вони розносять посівний матеріал на великі площі.
Засоби для боротьби з мурахами діляться на:
- Що відлякують. Вони лише відлякують чорних шкідників з «насидженого» місця. Мурахи можуть переселитися на кілька десятків сантиметрів від колишнього місця проживання і продовжити шкідницьку діяльність. Більшість народних засобів мають лише відлякуючу дію (бадилля томатів, часникові стрілки, сода, окріп).
- Що знищують. Такі засоби призводять до загибелі мурах. Вони можуть мати контактну дію, знищуючи лише тих особин, на які потрапив інсектицид. Або кишкову, коли препарати проникають в оброблені частини рослин. Одні з найбільш ефективних - системні. Вони вбираються в тканини рослин на деякий час. Такі культури стають отруйними для комах, приводячи до їх знищення.
Препаратів для боротьби з мурахами - безліч. Вони мають різну дію і мету використання. Купувати засоби захисту рослин необхідно лише у спеціалізованих магазинах, відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».