Новини

19 Березень 23:59
Наша мета – контроль якості продуктів «від лану до столу». Інтерв’ю начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Віталія Моісеєнка інтернет виданню The Sumy Post від 15.03.2018 р.
Наша мета – контроль якості продуктів «від лану до столу». Інтерв’ю  начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Віталія Моісеєнка інтернет виданню The Sumy Post від 15.03.2018 р.

Вам не хочуть повертати товар або купили неякісну продукцію? — варто звернутися у Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.  А про особливості її роботи, нам розповів начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області  Віталій Моісеєнко.

Розкажіть чим саме займається Держпродспоживслужба  та з якими питаннями до вас можуть звернутися споживачі?

Рішення про створення Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) було прийнято Урядом ще у вересні 2014 року, в результаті чого було об’єднано в єдине ціле Держветфітослужбу, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів, Державну санітарно-епідеміологічну службу, проте фактично служба почала працювати лише в квітні 2016-го.

Сьогодні, нарешті, можна констатувати, що процес створення Держпродспоживслужби завершився. Ми пройшли довгий і дуже непростий шлях, але Служба запрацювала.

Власне, коло повноважень нової Служби дуже широке: ветеринарна медицина та безпечність харчових продуктів, карантин та захист рослин, ідентифікація та реєстрація тварин, дотримання вимог санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення, ринковий нагляд, контрольні функції в сфері насіння і садивного матеріалу, контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, контроль за регульованими цінами, а нещодавно ще додався і тех. нагляд та реєстрація сільгосптехніки.

По великому рахунку ми здійснюємо контроль «від лану до столу», починаючи з вирощування, переробки та перевірки на сам перед безпечності кінцевої продукції, яку отримує споживач. Власне, саме це й було чи не основною метою створення Служби і тепер, коли надходить скарга, яка стосується одного чи декількох напрямів, то перевірку ми тепер здійснюємо комплексно. А звертатися до нас можна, і навіть необхідно, коли йдеться про будь-яке порушення прав споживачів. І можете бути впевненими у тому, що наші спеціалісти завжди нададуть консультацію, допоможуть з вирішенням проблеми, вживуть усіх необхідних та передбачених законодавством заходів, направлених на відновлення порушеного права.

Як наразі діє система перевірок за скаргами споживачів?

Споживач у будь-який доступний для нього спосіб, звертається до нас зі скаргою. За телефоном гарячої лінії, на сайті, поштою, або особисто. У разі визнання його скарги обґрунтованою, ми звертаємося за погодженням на проведення позапланової перевірки до відповідного центрального органу виконавчої влади. Після його отримання здійснюємо перевірку, результати якої повідомляємо споживачу.

Мешканці Сум і області можуть звертатись зі скаргами за телефоном гарячої лінії:  (0542) 77-90-46 або за адресою: м. Суми вул. Гамалія, 25.  Багато корисної інформації можна знайти і на нашому офіційному сайті www.dpss-sumy.gov.ua.

На що жителі Сумщини скаржаться найчастіше?

Це проблеми, з якими кожен з нас стикається у повсякденному житті: відсутність належної інформації про товар, невиконання вимог законодавства щодо повернення придбаної продукції протягом 14 днів та відшкодування вартості товару, що не відповідає заявленим показникам. Також, лідирують скарги на неналежні умови реалізації товарів та невідповідність маркування.

Останнім часом до служби надходить безліч скарг, які пов’язані із придбанням товарів в Інтернеті. Законодавство зобов’язує підприємців публікувати на сайті реквізити юридичної особи, яка здійснює торгівлю. Часто відсутність такої інформації унеможливлює їх звернення зі скаргою до контролюючих органів.

Звертаються до нас і з приводу рівнів шумів, і з приводу викидів в атмосферу небезпечних речовин.

Минулого року ми проаналізували статистику звернень споживачів відносно своїх прав. За цей період до управління захисту споживачів надійшло 675 звернень громадян. Приблизно 70% скарг вирішено на користь споживачів. У результаті розгляду споживачам було повернуто витрачені на неякісні товари та послуги кошти на суму понад 100 тисяч гривень.

Розкажіть про різницю  у написах «ДСТУ» і «ТУ»

Стандарт встановлює загальні правила та поняття щодо необхідної інформації про харчові продукти, яку треба наносити на споживчу тару. Вимоги цього стандарту зобов’язані  враховувати підприємства  торгівлі під час розфасовування продуктів з метою їх подальшого продажу споживачам.

Якщо продукт зроблений за ДСТУ, то він відповідає характеристикам, встановленим державою.

Технічні умови – документ, що розробляється самим виробником та містить ті показники і параметри, якими володіє його продукт. Тому часто якість такої продукції нижче, ніж та, яка регулюється ДСТУ.  Проте, не завжди це так. Часто буває, що на продукцію не існує ДСТУ, тоді виробнику нічого не залишається, як випускати свій продукт за технічними умовами.

Якщо на обгортці написано ДСТУ, то цей товар дійсно виготовлений за державним стандартом, чи виробники можуть написати все що завгодно?

Тут, у першу чергу, стоїть питання добросовісності виробника. Якщо він цінує свою репутацію, прагне щоб споживачі купували його продукцію, то і за технічними умовами вона у нього буде якісна. Але, якщо виробництво незаконне, наприклад, тієї ж ковбаси, то так, написати можуть все що завгодно. Якщо у споживачів виникають сумніви щодо якості продукту, завжди можна зателефонувати на гарячу лінію виробника та дізнатися про якість продукції, добросовісні завжди клієнту розкажуть про товар все що його цікавить.

Якість же продукції можна визначити виключно у лабораторних умовах.

Скажіть, є сенс купувати ковбасні вироби, ціна яких нижча за м’ясо?

Це досить складне питання, у кожного різна покупна спроможність. Але, наприклад, для виготовлення лікарської ковбаси старих стандартів необхідно 1,2 кг м’яса,  напівкопченої ковбаси – 1,8 кг, копченої – 2,2 кг. У такому діапазоні можна порахувати, скільки приблизно буде коштувати якісний продукт.

 Які пріоритети поставлені у роботі  служби на 2018 рік, і яких результатів плануєте досягти? 

Перші 5 років становлення нашої служби є вирішальними. Наразі відбувається три паралельних процеси. Перший – структурне становлення самої служби.  Другий – зміна законодавства і третій – готовність його впроваджувати.  Тому робота до 2021 року є постійним викликом.

До речі, наприкінці минулого року Глава представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі розповідаючи про те, у яких сферах Україна найбільше відстає від плану виконання Угоди про асоціацію з ЄС, а в яких напрямках досягла прогресу, відзначив прогрес саме у сфері санітарних і фітосанітарних вимог, а також у сфері захисту прав споживачів. Отже, є чим пишатися, але ще багато чого необхідно впровадити.

Що стосується безпосередньої роботи з громадянами, керівництво держави та Служби постійно наголошує на тому, щоб ми чули своїх громадян, оперативно реагували на їх скарги та звернення, захищали їхні права та створювали умови, за яких довіра до Держпродспоживслужби буде зростати. Власне, з цим важко не погодитись і я вважаю, що це і є першочерговим завданням, яким має керуватися будь-який спеціаліст Головного управління. Кожен із нас має навчитися поставити себе на місце громадянина, який до нас звернувся.

Поділитися:
Записатись на прийом
Повідомлення про порушення

Памятка громадянина

Відповідно до ст.5 Закону України "Про звернення громадян", письмове звернення надсилається поштою, передається громадянином особисто або через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками), із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну, поштову адреси, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

У роз’ясненні Верховної Ради України, зазначено, що електронне звернення є різновидом письмового звернення https://itd.rada.gov.ua/services/appeal-of-citizens, тому електронне звернення може бути виготовлено за допомогою оргтехніки у вигляді сканованої копії чи фотокопії.

Згідно з вимогами ст. 8 вищезазначеного Закону, письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Звернення можна надіслати на ел.адресу: post@dpss-sumy.gov.ua, поштою: м. Суми, вул.. Гамалія, буд. 25 або надати особисто.

Завантажте зразок ЗВЕРНЕННЯ за цим посиланням.