
У господарствах області продовжується масовий вихід на поверхню і заселення сходів соняшника сірим буряковим довгоносиком та піщаним мідляком.
Сірий буряковий довгоносик.
Довгоносик виходить із зимівлі ранньою весною. Жук довжиною 8-12 мм, тіло вкрите дрібними бурувато-сірими прилеглими волосками. Передня спинка вужча чим надкрила, має округлі боки і пряму основу. Вусики ростуть з боків головотрубки. Яйцекладка припадає на початок травня і триває до кінця серпня. Самки довгоносика відкладають яйця біля рослин, які використовують в їжу, в землю на глибину 1-3 мм. Довжина личинки становить 10-13 мм, трохи зігнута, має циліндричну форму, покрита невеликими волосинками. Личинки 1 року життя білого кольору, другого - жовтуваті. Розвиток триває 12-15 місяців. Зимує в стадії жука і різновікових личинок, які використовують в їжу коріння багаторічних бур'янів, де концентрується у величезній кількості.
Піщаний мідляк.
Пошкодження жуками призводить до повної загибелі сходів соняшника на ранніх стадіях розвитку. Жуки живуть 1-2 роки, з’являючись на поверхні ранньою весною. Живляться спочатку бур’янами, а потім переходять на культурні рослини. Жук розміром 0,7-1 см, чорний або сіро-бурий. Надкрила з поздовжніми рядами великих горбиків, задніх крил немає. Личинка – до 2 см, від темно-сірого до бурувато-жовтого кольору, з темною головою.
Жуки зимують серед рослинних решток на полях і у верхньому шарі ґрунту. Самки відкладають до 100 яєць з весни до середини літа. Повний їх розвиток завершується за 35 - 40 діб. Заляльковуються личинки в ґрунті на глибині 3-6 см, розвиток лялечки триває 6 - 8 діб. Жуки з'являються в липні і продовжують виходити з ґрунту протягом серпня.
На площах, за перевищення довгоносиками і мідляками 2 особини на м2 сходи соняшника обробляють інсектицидами з діючою речовиною: хлорпірифос, хлорпірифос+циперметрин, ацетаміприд+лямбдацигалотрин та іншими дозволеними препаратами.
Землекористувачам під час проведення захисних обробок посівів сільськогосподарських культур необхідно суворо дотримуватись «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», а також регламентів та техніки безпеки із забезпеченням збереження корисної ентомофауни та медоносних бджіл.
Обробітки інсектицидами проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. Обов`язково попереджайте про час і місце обробітку Голів сільських і селищних рад та пасічників. При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.