
Протруювання насіння є одним із найбільш важливих та обов’язкових заходів у технології вирощування сільськогосподарських культур, що дає можливість захистити рослини на ранніх етапах розвитку. Ігнорування протруєння, або неякісне проведення цього заходу призводить до ураження посівів сажковими хворобами, кореневими гнилями, пліснявінням насіння, борошнистою росою, септріозм та іншими хворобами. Доволі часто зустрічаються випадки, коли для заощадження коштів товаровиробник знижує норми використання препаратів, як наслідок, втрачається ефективність заходу.
На сьогодні в Україні зареєстрований широкий спектр протруйників, які здатні контролювати комплекс хвороб, збудники яких передаються насінням, через ґрунт та рослинні рештки. Основними вимогами для протруйників є: висока біологічна ефективність, відсутність негативного впливу на схожість насіння, гарне прилипання до насіння, однорідне покриття зернівок, легкість застосування, безпека транспортування, широкий спектр дії, сумісність з іншими обробками.
Однією з переваг застосування протруйників - екологічна безпека, оскільки при посіві протруєного зерна зона контакту хімічних речовин із ґрунтом найменша у порівнянні із ґрунтовим внесенням чи обприскуванням. Протруюють насіння завчасно або перед посівом, строки обробки в першу чергу повинні визначатися видом патогенів, вибором протруйника та станом насіння. Для досягнення максимального ефекту препарат повинен рівномірно наноситися, що забезпечується належною технологією обробки та якістю протруювання, першочерговими умовами якого є використання насіннєвого матеріалу з високими сортовими та посівними властивостями.
Протруювання насіння проводиться за допомогою спеціальних машин на відкритому майданчику, на відстані не ближче 200 м від житлових приміщень, джерел водопостачання, скотних дворів, місць зберігання продуктів харчування, фуражу, місць прийому їжі і води. У дощову погоду здійснюється під навісом. Проводити протруювання можна в приміщеннях лише за умови ефективного провітрювання.
Для попередження утворення небезпечного пилу під час посіву пневматичними сівалками необхідно: доочищувати насіння від домішок, використовувати якісний протруйник, обладнати сівалки додатковим пиловловлювальним обладнанням – викид пилу може бути зменшений на 90%, посів проводити коли потоки вітру менші за допустимі норми, тобто швидкість вітру менше 3-4 м/с, щоб попередити знесення пилу діючої речовини на прилеглі території.
Також нагадуємо, що при проведенні будь яких робіт з пестицидами та агрохімікатами необхідно дотримуватися правил їх застосування. Робітники повинні допускатися до таких робіт при наявності посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного проведення робіт та допуску виданого на підставі медичної книжки встановленого зразка.
Бажаємо Вам гарних врожаїв!!!