
Агрокліматичні умови зимово-весняного періоду сприяли добрій перезимівлі спеціалізованих шкідників на зернових культурах.
З настанням сталого температурного режиму шкідники знаходяться у верхньому шарі ґрунту, де відмічено початок їх живлення в посівах зернових культур. З метою встановлення чисельності шкідників необхідно терміново організовувати обстеження посівів.
При здійсненні обстежень, насамперед, слід звертати увагу на прикореневу зону озимих культур.
На даний час посівам озимих культур загрожують гусениці озимої совки, які знаходяться переважно у V-VІ віці і потребують додаткового харчування навесні.
Озима совка – це представник групи підгризаючих совок. Вдень шкідник ховається в ґрунті (під грудочками, а ввечері відбувається його живлення рослинами, внаслідок чого відбувається її засихання). Після живлення спостерігатиметься заляльковування шкідника.
У квітні рослини зернових культур також пошкоджуватимуться злаковими мухами.
Це група внутрішньостеблових шкідників, найпоширенішими з яких є гессенська та шведська. Значної шкодочинності від злакових мух на озимих зернових культурах не прогнозується. Формування осередків з підвищеною чисельністю шкідника можливе за сприятливих для розвитку погодних умов та порушення технології вирощування зернових культур.
Основну увагу необхідно звернути на ярі зернові в період сходів. Друге покоління шведської мухи завдаватиме шкоди сходам кукурудзи. Розвитку мух сприятиме тепла та суха погода.
Значних недоборів і втрат урожаю озимим культурам завдають грибкові хвороби, серед яких найбільш поширені: борошниста роса, септоріоз, гельмінтоспоріозні плямистості та інші. Пізніше з настанням сприятливих погодних умов в посівах озимої пшениці та ячменю вони активізуватимуться.
Рішення щодо оздоровлення озимих зернових культур фунгіцидами варто приймати окремо щодо кожного поля. Вибір препаратів необхідно здійснювати з огляду на спектр їх захисної дії та домінуючої хвороби: за ураження посівів борошнистою росою та септоріозом 2-х верхніх листків за наявності близько 2-4 плям цих хвороб на листку пшениці, бурою іржею – коли на листку налічується 10-15 пустул.
Для захисту озимих зернових культур від хвороб листя у період вегетації культур посіви обприскують фунгіцидами на основі таких діючих речовин та їх сумішей: піраклостробіна з епоксиконазолом, біксафена з протіоконазолом, пікоксістробіна з ципроконазолом, пропіконазола з ципроконазолом, азоксистробіна з пропіконазолом, тіофанат-метила з флутріафолом, пропіконазол, прохлораз, карбендазим, флутріафол та інші.
Обробки потрібно проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години з обов’язковим попередженням органів місцевого самоврядування та пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
Робота з пестицидами дозволена тільки особам, які мають допуски на право здійснення робіт з пестицидами та агрохімікатами.
Під час проведення захисних обробок слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни.