
Деревина у багатьох країнах світу є основним матеріальним ресурсом лісу, який використовує людина. Сьогодні без неї не можуть обійтися багато галузей промисловості. Вона займає важливе місце в міжнародній торгівлі, як сировина так і як пакувальний матеріал. Тому збільшується ризик поширення небезпечних шкідників деревини (регульованих шкідливих організмів). Соснова стовбурова нематода (Bursaphelenchus xylophilus) є одним з найбільш небезпечних шкідників лісу, так як хвойні породи широко розповсюдженні у світі.
В своєму розвитку соснова стовбурова нематода пов’язана з жуками роду Monochamus, які переносять нематоду з одного дерева на інше. В своєму розвитку нематода проходить 4 стадії. Існує 2 шляхи розвитку нематоди: перший – дисперсійний, за участю комах, другий – генеративний. Дисперсійний та генеративний шляхи розвитку проходять з весни і тривають увесь період вегетації паралельно.
Захворювання хвойних порід, спричинених нематодою, проявляється при середньомісячній температурі повітря +250С. При захворюванні проявляються такі симптоми: від 6 до 20 днів після зараження з’являється пожовтіння, в’янення та побуріння хвої. Спочатку з’являються пошкодження на деяких гілках, які розповсюджуються по всьому дереву. При пораненні дерева спостерігається зменшення виділення смоли. За умови 25 градусів тепла дерево гине за 1 рік, при зниженні температури до 20 градусів уповільнює розвиток хвороби на 2 роки. Дефіцит вологи посилює в’янення та загибель дерева.
Рослини господарі: сосна, кедр, ялина та інші хвойні.
На території України цей вид не зареєстровано, але кліматичні умови сприятливі для натуралізації соснової стовбурової нематоди, що може стати загрозою для лісових насаджень хвойних порід та ускладнення експорту лісоматеріалів.
Способи поширення:
Переносниками хвороби є жуки роду Monochamus (вусачі). Також заражені нематодою лісо- та пиломатеріали, деревина, дрова, щепа, тирса та саджанці хвойних порід.
Карантинні заходи:
- Заборона ввезення посадкового матеріалу з країн виявлення Bursaphelenchus xylophilus. Деревину дозволено ввозити тільки після термічної обробки гарячим паром 60-70 градусів.
- Карантинний огляд та фітосанітарна експертиза.
- Перевірка імпортного посадкового матеріалу в інтродукційно-карантинному розсаднику.
- Обстеження лісів та лісопосадок.
- Запровадження карантинного режиму у вогнищах ураження рослин. В зоні ураження всі пошкоджені нематодою дерева знищуються.
- Прорідження насаджень хвойних порід.
- Основним методом боротьби з нематодою є знищення переносників хвороби та використання нематоцидів.