
З початку поточного року на території України було діагностовано 2 випадки грипу птиці.
Слід зазначити, що під загрозу потрапляють, як птахогосподарства з великою кількістю поголів’я, так і приватні домогосподарства в яких може утримуватись від декількох голів до декількох десятків голів.
Перший випадок грипу птиці було зареєстровано 18.01.2020р. на птахопідприємстві «Хутір» с. Бугаків Немирівського району Вінницької області. В ході виконання протиепізоотичних заходів піддано стемпінг-ауту більше ніж 116 тисяч голів.
На початку грудня поточного року, відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, в особистому селянському господарстві в с. Кандибине Новоодеського району Миколаївської області було зареєстровано загибель птиці. При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Одеській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби 04.12.2020 встановлено діагноз на грип птиці (вірус грипу птиці типу А1 субтипу Н5).
За попередньою інформацією в епізоотичному вогнищі (с. Кандибине) в 71 дворі утримується близько 1000 голів домашньої птиці.
Проведено 04.12.2020 засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Новоодеській районній державній адміністрації, рішенням якої затверджено план з ліквідації захворювання, який включав в т. ч зонування, стемпінг-аут (знищення всього сприйнятливого поголів’я безкровним методом в найкоротший термін), дезінфекцію. На сьогодні продовжується проведення оздоровчих заходів.
Для інформації: на території Сумської області останній спалах грипу птиці було зареєстровано в с. Піски, Буринського району в 2006 році.
З метою недопущення спалахів грипу птиці, кожного року проводяться моніторингові дослідження на високо патогенний грип птиці із 15 птахогосподарств та населених пунктів області.
Всього в Сумській області на 1 листопада 2020 року нараховувалось близько 1,5 млн. голів птиці в птахогосподарствах та 1,3 млн. голів в домоволодіннях приватного сектору.
З метою недопущення проникнення збудника в господарства та мінімізації ризиків занесення грипу птиці необхідно чітко дотримуватись наступних правил:
- при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки;
- щоденно проводити клінічний огляд птиці;
- забезпечити переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця;
- мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;
- птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);
- не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймищах тощо;
- не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;
- проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;
- негайно інформувати про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку за телефонами : 050 75 72 859 та 066 95 68 823.