
Невдовзі почнеться осіння міграція диких перелітних птахів в теплі краї.
Аналіз міграційних шляхів диких перелітних птахів вказує, що Україна розташована на перехресті декількох із них, тому ризик занесення збуднику грипу птиці з дикими перелітними птахами з території неблагополучних країн, територій, зон існує постійно, зокрема під час осінньої міграції.
Мігруючі водоплавні птахи – частіше дикі качки – є природним резервуаром вірусу пташиного грипу. Вони найменш сприйнятливі до інфекції. А ось домашні птахи, включаючи курей, гусей та індиків дуже сприйнятливі до її збудника, тому епізоотії смертельного грипу швидко поширюються серед них. Вірус пташиного грипу, як правило, не вражає інші види тварин.
Основним шляхом передачі збудника є повітряно-крапельний. У період гострого перебігу хвороби у птахів-несучок інфекція може передаватися трансоваріально. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем та при кашлі і чханні.
Зараження відбувається прямий контакт у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці. Можливе зараження через повітря.
Інкубаційний період складає 1-4 дні. Високопатогенні штами грипу, на відміну від низькопатогенних, які зазвичай протікають безсимптомно або в легкій клінічній формі, викликають у сприйнятливої птиці гостру форму хвороби. Спостерігають також блискавичний перебіг інфекції, коли птах гине без симптомів.
З метою аналізу епізоотичної ситуації та згідно плану протиепізоотичних заходів, щоквартально проводяться дослідження на високо патогенний грип птиці, як в господарствах різних форм власності, приватного сектору так і серед диких перелітних птахів та синантропної птиці.
З початку поточного року в Україні було зареєстровано 9 випадків пташиного грипу.
З метою недопущення проникнення збудника в господарства та мінімізації ризиків занесення грипу птиці необхідно чітко дотримуватись наступних правил:
- при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки;
- щоденно проводити клінічний огляд птиці;
- забезпечити переодягання перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця;
- мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;
- птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);
- не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймищах тощо;
- не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;
- проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;
- негайно інформувати про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку в найближчі територіальні установи ветеринарної медицини.