
Попелиці або тлі – маленькі рослиноїдні комахи. Покрови м’які, іноді покриті восковими виділеннями у вигляді опушення або лусочок. Забарвлення зелене, чорне, сіре, червоне з відтінками. Дорослі комахи крилаті і безкрилі. Задні крила коротші за передні, яйця продовгуваті (0,4-0,5х0,15-0,20мм), чорні, блискучі.
Зараз відомо приблизно 4 тис. видів попелиць, з них близько 250 видів є небезпечними шкідниками сільськогосподарських та садових культур.
Зовнішній вигляд попелиці і форма її тіла різноманітні і залежать від виду попелиці. Форма тіла попелиці може нагадувати еліпс, півсферу, краплю, яйце або бути довгастою. Розміри попелиці коливаються від 0,3 мм до 4 мм.
Покрови тіла прозорі і м’які. Колір попелиці відповідає кольору рослини, на якому цей вид паразитує. Поверхня тільця покрита горбками, виростами, пушком і волосками різної довжини і щільності. На лобі трапецієподібної голови розташовані вусики, на яких знаходяться органи, що відповідають за дотик і слух. У порівнянні з іншими представниками світу комах, попелиці мають прекрасний зір. Попелиці належать до однієї з найбільших груп комах, ротовий апарат яких – хоботок колючо-смоктального типу. Своїм хоботком протикають верхній шар рослин і смокчуть їхні соки. Окремі види поглинають більше соків, ніж їм потрібно для живлення. Надлишок цукру неперетравленим виводиться назовні, що споживається мурахами.
Попелиці висмоктують поживні речовини з листків, пагонів, плодів, кори. На їх солодких рідких екскрементах поселяються сажкові та інші гриби, листя і плоди покриваються чорними плямами, які послаблюють дихання і живлення рослин. Пошкоджені листки деформуються, буріють і поступово засихають.
Зимують яйця на пагонах та в тріщинах кори. Відродження личинок відбувається в період розпускання бруньок.
За характером розвитку попелиці поділяються на однодомних та дводомних.
Весь цикл розвитку однодомних попелиць проходить на одному або декількох генетично близьких видах рослин.
У дводомних видів навесні та восени попелиця розвивається на деревних рослинах, а влітку партеногенетичні покоління - на трав’янистих. Всього за вегетаційний період розвивається до 18 поколінь. Найбільшої чисельності популяції попелиць досягають в травні-червні. Суха і жарка літня погода діє на них здебільшого як депресивний фактор.
Попелицями живляться багато комах-ентомофагів. У порівнянні із паразитами, роль хижих ентомофагів у знижені чисельності попелиць більш значна. Серед хижих комах-ентомофагів домінують жуки і личинки сонечок (семикрапкові та інші).
Багато хто задається питанням, як знищити тлю. З одного боку, позбутися від попелиці – справа не складна, адже її покриви м’які, і часто для попелиці згубний звичайний мильний розчин. Однак труднощі в боротьбі з попелицею виникають через те, що шкідник скручує листкову пластину рослини, ховаючись у вигинах листка.
Особливо даний факт стосується дерев. Саме тому кращий варіант позбавлення від цієї комахи, що висмоктує соки, – це обробити дерево ранньою весною, до масового розпускання листя, а ще краще – при набряклих бруньках.
Боротьба з попелицями і мурахами повинна відбуватися одночасно. Обов’язково необхідно обробити дерева від мурашок! Вони є безпосередніми носіями і поширювачами попелиць. Для цього досить обмотати стовбур смужкою синтепону, просочивши її будь-яким отрутохімікатом від мурах. Також роблять ловчі пояси від мурах, обробляючи їх клейовим розчином.
З народних методів багато садівників-аматорів рекомендують використовувати нашатирний спирт у боротьбі з попелицею: 2 ст. ложки нашатирного спирту розвести у відрі води і додати трішки прального порошку, щоб суміш краще прилипала. Розчином обприскати рослини, попелиця гине від випарів нашатирю. Через 2 тижні обробку повторити.
Також найдоступнішим природним засобом боротьби з попелицею, який легко знайти в кожному домі, є цибуля. Щоб отримати його, варто залити 200 г цибулиння 2 л гарячої води, настояти дві доби, додати ще стільки ж води. Обприскувати 3 рази через кожні 5 днів. Часник теж використовують як природний інсектицид. Подрібніть 3 головки часнику, настоюйте 5 годин у 5 л води і отриманою рідиною обприскайте пошкоджені рослини.
Із хімічних засобів є цілий ряд препаратів проти попелиць, дозволених до використання в Україні. Проте при застосуванні інсектицидів, необхідно враховувати економічний поріг шкідочинності (ЕПШ).
При роботі з пестицидами дотримуйтесь санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.