
У ході проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері надання послуги з поводження з побутовими відходами встановлено заниження обсягів надання послуг за рахунок відмови частини населення, фізичних-осіб підприємців від укладання договору з надання таких послуг, мотивуючи означене тим, що у них побутові відходи взагалі відсутні. Що, начебто, вони самі утилізують відходи шляхом їх сортування, закопування в землю на своїх земельних ділянках тощо. Зазначений факт тягне за собою збільшення вартості одиниці послуги, і як наслідок, тарифи стають економічно необґрунтованими.
В свою чергу суб’єкти господарювання – надавачі послуг з поводження з побутовими відходами не завжди докладають максимум зусиль для того, щоб споживачі уклали договори на вказані послуги. При цьому, мабуть, не всі знають, що особи, які ухиляються від укладання договору на послуги з поводження з побутовими відходами порушують законодавство та несуть за це відповідальність.
Вимоги щодо поводження з побутовими відходами визначені Законами України «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги». Так, відповідно до ч. 2. ст. 35-1 Закону України «Про відходи» власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. До джерел утворення побутових відходів стаття 1 цього ж Закону відносить об’єкти, на яких утворюються побутові відходи (житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки). Закон України «Про житлово-комунальні послуги» зобов’язує споживачів укладати договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами з суб’єктом господарювання – виконавцем вказаних послуг, визначеним рішенням органу місцевого самоврядування за результатами конкурсу. Такий суб’єкт господарювання уповноважений укладати на відповідній території договори на вказану послугу з юридичними та фізичними особами, використовуючи спеціально обладнані для цього транспортні засоби.
Відповідно до Правил з благоустрою території населеного пункту, які діють на відповідній території або Типових, затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, вивезення сміття, побутових відходів здійснюється шляхом укладення відповідних договорів із надавачами послуг. Отже, відсутність у створювачів відходів договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, відноситься до порушень таких правил.
При виявленні фактів порушення правил у сфері благоустрою населених пунктів посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, органів внутрішніх справ, складають протоколи за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За такі порушення наступає відповідальність у вигляді штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Усвідомлення кожним своєї відповідальності за поводження з побутовими відходами – це можливість зменшити негативний вплив на природу та шанс зберегти чистим навколишнє середовище.