
Весняний період у садах – один із найвідповідальніших та напружених у догляді за деревами, коли обов’язково потрібно починати роботи із захисту плодових насаджень від шкідливих організмів – комах-шкідників, кліщів, збудників хвороб, лишайників.
З урахуванням початку розвитку всіх цих організмів боротьбу з ними необхідно починати до розпускання бруньок.
Багато шкідників, наприклад, різні види щитівок (комоподібна, несправжня каліфорнійська, сливова та інші), а також деякі види попелиць, кліщів, медяниць пробуджуються після зимової діапаузи вже за температури +7+ 8оС, а з настанням 12-14оС тепла починається період активної шкодочинності весняних поколінь. У цей же період активізуються збудники хвороб, ріст мохів та лишайників. Тому в ці дні потрібно виконати ряд операцій, спрямованих на захист плодових дерев від шкідливих організмів.
Насамперед слід почати весняне обрізання дерев. Цей захід не тільки має агротехнічний, механічний напрям, а й знижує до відповідного рівня шкідливість фітофагів, що зимують на гілках дерев – яйцекладки шовкопрядів, гнізда із засохлого листя золотогуза, білана жилкуватого і деяких інших шкідників. Одночасно зачищають, збирають та знищують стару відмерлу кору, замазують садовим варом тріщини, морозобоїни, дупла, де також зимують кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інших видів лускокрилих. Обов’язково потрібно збирати та знищувати опале листя, бур’яни, де можуть зберігатися збудники хвороб, такі як парша, борошниста роса, лялечки та гусінь комах. Розпушення ґрунту в пристовбурових колах на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у ґрунті.
З хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є Препарат 30 В (індустріальне масло), яким бажано обприскувати крони, скелетні гілки та штамби дерев за норми витрати препарату 600-800 мл на 10 л води. Це фактично новий препарат вітчизняного виробництва, він безпечний для людини та навколишнього середовища. Діє за принципом асфіксії, тобто, покриваючи тонким шаром масляної плівки поверхню кори гілок та штамбу, він не дає змогу дихати шкідникам, що перезимували. Останні без доступу повітря задихаються та гинуть. Така дія зберігається тривалий час – до 30 і більше діб (за відсутності сильних опадів). Препарат 30 В – не фітотоксичний (не викликає опіків кори), на відміну від решти, які застосовувалися у садах раніше.
Крім обробки дерев проти шкідників, потрібно провести обприскування проти моху, лишайників залізним чи мідним купоросом, або їх сумішшю з розрахунку 300-400 г на 10 л води. Для підсилення дії препаратів рекомендується додавати в баковий розчин сечовину (карбамід) – 100 г на 10 л води. Це не тільки позакореневе підживлення, а й профілактичний захід, який спрямований на знищення збудників парші та борошнистої роси.
В останні роки дуже багато засобів захисту рослин продається у випадкових продавців на ринках, і це можуть бути неякісні підробки, тому якщо препарат купується у роздрібній торговій мережі, необхідно вимагати чек та сертифікат якості.
При проведенні обприскувань необхідно дотримуватись рекомендацій на упаковці отрутохімікату та елементарних вимог із безпеки при роботі з хімічними засобами захисту рослин.
Підсумовуючи вище викладене можна зробити заключення, що роботи по захисту саду проводяться при температурі вище ніж 5оС, але й не затримуючись, так як весна не передбачувана. Отже, час підганяє нас, бо попереду ще якнайменше чотири обробки саду.